poniedziałek, 7 listopada 2011

Agresja związana ze strachem

   Duża część agresji jest powodowana strachem, dotyczy to szczególnie malutkich piesków, ale nie tylko. Kiedy przechodzisz ulicą, to od razu zauważysz, że to najmniejsze pieski są najwredniejsze. Często ta agresja zaczyna się od warknięcia lub pokazania zębów. Jeżeli twoja suczka wykazuje podobne oznaki, gdy zabierasz ją do fryzjera lub chcesz ją wygonić spod stołu, to najwyższy czas wezwać fachową pomoc! Podobnie jak reszta agresji tak i ta ma tendencję wzrostową. Pies dowiadując się, że pokazując zęby, może trzymać ludzi na dystans. Potem szczerzenie zamienia się w szczypanie. Dobra wiadomość jest taka, że psy gryzące ze strachu na tym etapie nie zagłębiają zębów w ciało. Zazwyczaj tylko uszczypną, żeby po chwili się wycofać.Celem tego jest trzymanie psów i ludzi na dystans. Ale taka agresja może przerodzić się w coś gorszego. Taki pies wykazuje brak równowagi i wymaga pomocy.
   Taka przyczyna agresji o podłożu lękowym może tkwić w nadużyciach z przeszłości. Jeśli pies był bity, to odkrył że takie zachowanie odstraszy napastnika. Lecz w większa ilość przypadków tej agresji, nie wynika z przemocy, lecz z "OKAZYWANIA MIŁOŚCI" przez właścicieli w niewłaściwej chwili. Przykładem tego zachowania jest np: sytuacja, w której twój pies rzuca się na innego, a ty unosisz go do góry i uspokajasz czułymi słowami, wzmacniając w ten sposób zachowanie psa. Dlatego warto zapamiętać, że "MIŁOŚĆ POWINNA NAGRADZAĆ ZRÓWNOWAŻENIE" a nie niepokój, ekscytacje i agresje. Dziel się uczuciami, aby pomagać swojemu psu, a nie żeby zaspokajać własne potrzeby. "DAWANIE MIŁOŚCI I UCZUCIA WE WŁAŚCIWYM CZASIE, I TYLKO WTEDY, TO DOWÓD NA TO, ŻE PRAWDZIWIE KOCHASZ SWOJEGO PSA".

Agresja dominująca

   O ile agresja nie jest dla psów czymś naturalnym, to niektórym z nich przyrodzona jest dominacja. Twoja suczka może być z natury dominującym zwierzęciem o wysokim poziomie energii. Czy to oznacza, że musi być agresywna? Nie. Nic podobnego. Ale w tym przypadku musisz być jeszcze bardziej cierpliwym i spokojnie asertywnym liderem. I to przez cały czas. Takiemu psu nie możesz dać ani na moment, poczucia dominacji nad tobą lub domem. Nie ważne jak bardzo jesteś zmęczony czy czytasz gazetę, wysyłasz swojemu psu energię, która jest w ułamku sekundy odczytywana. Musi ona być przez cały czas spokojnie asertywna. MUSISZ ZACHOWYWAĆ SIĘ JAK PRZYWÓDCA!!   Jak rozpoznać agresję dominującą? To bardzo proste. Pies stara się cię przestraszyć, czyli "podniesione uszy", "uniesiony ogon", "pierś do przodu", "wyszczerzone zęby". Ważne jest też żeby zachowywać się spokojnie. Nie możesz od razu uznać, że pies chce cię zabić szarżując w twoim kierunku. Ważne jest również żeby nie ukazywać uległości i strachu. Nie należy unikać psa lub się pochylać.
   Wiecie jak można sobie taką akcję wyobrazić? Bill Gates, krzycząc na swoich pracowników, mówiąc im że coś źle zrobili i że ma zły dzień, nie ma ochoty na jakiekolwiek rozmowy, to nie znaczy że chce ich za to zabić. Psy posiadające wrodzoną agresję dominującą, mogą stać się niebezpieczne dopiero wtedy gdy nie będą miały rzeczywistego przywódcy we właścicielu. Nie można również takiemu psu na wiele pozwolić w swoim domu. To nie on ustala zasady, tylko lider (Czyli Ty!!). Taki pies nie może swobodnie wskakiwać na kanapę czy na gościa. Taki pies musi mieć stanowcze Zasady, granice i ograniczenia. Kiedy posiada się psa silnej rasy (Pitbull, Rottweiler lub Owczarek niemiecki ), dominującego lub o wysokim poziomie energii, będzie musiał nad sobą i psem trochę popracować. Pamiętajcie że to nie przyjdzie z dnia na dzień, do tego potrzeba tygodni, miesięcy a w trudnych przypadkach nawet lat (robiąc to samemu). Na pewno z odpowiednim specjalistą poszło by o wiele łatwiej, ale jeżeli chcecie osiągnąć to sami, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Agresja

   Wytłumaczę to wam na chłopski rozum. Ludzie sądzą, że agresja to ciągnięcie waszego pupila do innych psów lub ludzi. Tymczasem nie tak łatwo rozróżnić agresję od dominacji, napięcia lub strachu.
   Agresja - to nie chęć poznania osoby poprzez powąchanie czy zwyczajne podejście do niej, agresja to chęć natychmiastowego ZABICIA. Najczęściej przykładem czystej agresji są psy walczące w walkach psów. Najczęściej są to Pitbulle i Rottweilery. Te psy są zaliczane do tak zwanej "Czerwonej strefy" , którą opiszę nieco później. Takich psów, zazwyczaj nie da się zrehabilitować samemu. Trzeba to uczynić przy pomocy specjalisty, ze zrównoważonym stadem, które nauczy psa jak powinien się zachowywać.
   Ogółem rzecz biorąc, jeśli pies ciągnie cię, żeby obwąchać człowieka lib innego psa, to nie jest agresja. Pamiętaj, agresja to chęć natychmiastowego zabicia.
  Mówię tutaj o agresji psów z "Czerwonej strefy", A jeśli chodzi o agresję psów domowych, to jest jej kilka rodzajów, ale o tym w następnym poście.

PIES

   Podobnie jak wszystkie zwierzęta, psy mają wrodzoną potrzebę zaspokajania głodu, snu, seksu i ochrony przed żywiołami. Psy pochodzą od wilków. W rzeczywistości DNA psów i wilków jest prawie identyczne. Psy mogą krzyżować się z wilkami i wydawać na świat płodne potomstwo. Możemy bardzo dużo dowiedzieć się o naszych czworonogów dzięki obserwacją stad wilków żyjących na wolności.
   Potrzeba polowania "pójścia do pracy" jest mocno wpisana w ich instynkt. Już dawno temu psy nauczyły się żyć z praczłowiekiem. Jadły jedzenie w ludzkich obozowiskach, ale ludzie nie dawali nic za darmo. Korzystali z naturalnych zdolności psów, takich jak tropienie i łowienie zwierzyny, a później z umiejętności pilnowania zwierząt hodowlanych, oraz ciągnięcia ciężkiego ekwipunku. Zatem psy pracowały już od tysięcy lat. Nawet jeśli nie musiały codziennie polować. to całkiem naturalnie w zamian za żywność oczekiwano od nich pracy. Tak to zostało w nich zakodowane.
   Podobnie jak dawniej, psy teraźniejsze też odczuwają potrzebę pracy, w zamian za żywność, wodę i schronienie. Spójrzcie że psy np: ratownicze, łowieckie czy pasterskie są zdecydowanie szczęśliwsze od psów zamkniętych w domu. Wasz pies nie będzie was bardziej kochał, jeżeli kupicie mu nowy, różowy kojec, tylko za to że będzie mógł się wam odwdzięczyć za żywność i schronienie.
   Więc polecam, podczas wychodzenia na długie spacery, zakładanie psu specjalnego plecaka, gdzie będzie mógł przenosić wodę swoją i waszą, żywność i zabawki. I teraz pewnie mnóstwo miłośników psów powie , że to okrutne. Ale tak naprawdę, to dopiero sprawi frajdę waszemu pupilowi.

Właściwy sposób na spotkanie z psem

Witam
   Pierwszym przewodnikiem, który wprowadza psa w życie, jest jego matka. To ona jest pierwszą inną istotą, którą spotyka szczeniaczek. A teraz porównaj energię spokojnie asertywną, emanowaną przez psią mamę z tym, co zazwyczaj sami wysyłamy, witając się z psem. Co mówimy podczas spotkania z psem? Krzyczymy "Ojejku", "Chodź tu ty mój kochaniutki" i przytulamy, głaszczemy psa podczas gdy jest podekscytowany i niezrównoważony. Krzycząc też te słowa, emanujemy energią zupełnie inną niż energia spokojnie asertywna. Robiąc tak dajemy psu znać, że to my jesteśmy członkami stada, a ona przywódcą. Nigdy nie podchodzimy do psa pierwsi, tylko czekamy aż pies nas obwącha i dopiero wtedy gdy będzie emanował energią spokojnie posłuszną, możemy go pogłaskać i kucnąć do jego poziomu. Acha i najważniejsze, przy spotkaniu nie utrzymujesz kontaktu wzrokowego, dopóki nie osiągnie odpowiedniej energii.
   Dopiero wtedy gdy pies zdecyduje się na zainicjowanie kontaktu poszturchując nosem lub ocierając się o ciebie możesz stwierdzić, że pies nie czuje się skrępowany twoją obecnością. Jeżeli jest skrępowany, to musisz jeszcze trochę poprawić relację między nim a tobą.

Wąchanie

   Jak już wspominałem wcześniej, wśród psów zapach również może pełnić funkcję języka. Nos twojego psa (miliony razy czulszy niż twój) dostarcza mu ogromnej liczby informacji na temat otoczenia oraz innych, znajdujących się w pobliżu zwierząt.
   Kiedy spotykają się dwa psy, wzajemnie obwąchując sobie tylną część tułowia, traktują to jako powitanie. Słyszałeś chyba o tomografach komputerowych, w których pacjent przez jakiś czas leży, po czym otrzymuję się diagnozę całego ciała. Podobnie jest z psami. Kiedy przychodzisz do czyjegoś domu i ten ktoś ma psa, który do ciebie podchodzi i cię wącha to go nie odpychaj, tylko po prostu daj się mu obwąchać (WSZĘDZIE). W ten sposób pies dowie się o tobie dużo istotnych informacji, takich jak miejsce w którym mieszkasz, czy masz psa lub inne zwierzę, czy masz dobre czy złe zamiary, a nawet to co robiłeś dzisiaj po południu.
   Pamiętajcie że najważniejsze w więzi między tobą a psem, jest dobre poznanie się.