środa, 16 listopada 2011

1. Ćwiczenia

   Pierwsza część recepty na szczęście twojego psa jest czymś, czego absolutnie nie można pominąć. Jak na ironię jest to podstawowa czynność, której większość właścicieli psów nie wykonuje. Być może dzieję się tak dlatego, że sami mamy problemy z dostateczną ilością ćwiczeń i nie zauważamy, że wszystkie zwierzęta, nawet ludzie, posiadają wrodzoną potrzebę aktywności.
   Nasze życie jest tak bardzo wypełnione zajęciami, że idea codziennych, długich i aktywnych, a czasami nawet zwykłych spacerów z psami przekracza ludzkie wyobrażenie. Jeżeli decydujesz się wziąć odpowiedzialność za życie z psem, to tak jakbyś podpisywał umowę. Musisz wychodzić z nim na spacer, nie tylko pod pierwszy lepszy krzaczek, to muszą być długie i aktywne spacery. W ten sposób pogłębisz uczucie między tobą, a twoim psem. Musisz wychodzić codziennie, a najlepiej dwa lub trzy razy dziennie. I to na minimum pół godziny za każdym razem.   Psy cieszą się ze spaceru, nie tylko dlatego, że mogą zrobić siusiu, kupkę i powdychać świeżego powietrza - choć dla wielu właścicieli może się to wydawać szokujące. Dla niektórych posiadaczy psów spacer oznacza wypuszczenie zwierzaka  na podwórze, a gdy się załatwi, wpuszczenie go z powrotem do domu. Dla psa jest to tortura! Właśnie dlatego spacer jest najprostszym sposobem na ćwiczenia, ale jak chcecie to można też poćwiczyć aportowanie itd.
  W tym poście mieliście również podstawowe wskazówki, dotyczące spacerów z waszym psem. Ten temat rozwinę bardziej w kolejnym.